התנהלות כביש – מה זה בכלל ?

התנהלות כביש – מה זה בכלל ?

התנהלות כביש – מה זה בכלל?

כמו בכל סיטואציה חברתית, גם בכביש יש חוקים וכללי התנהלות והתנהגות.

ציות למגבלת מהירות הנסיעה, למשל, זהו חוק כתוב במדינתנו והמשטרה אוכפת אותו.

שמירה על נתיב הנסיעה ושימוש נכון ומושכל בנתיבים – זהו גם חוק, רק שפחות עוסקים באכיפתו בדרך כלל.

נהגים רבים על הכבישים בימינו אינם מודעים להתנהלות כביש נכונה וזהו אחד הגורמים (אחד מיני רבים) לסיבוכים, לעיתים אלימים, ואף לתאונות.

זה לא משנה אם אתה, הנהג, שומר על המהירות הקבועה בחוק. אולי אתה מרגיש שאתה עושה את הדבר הנכון בכך שאתה גורם לנהג אחר, שעובר על המהירות המותרת, להאט את נסיעתו, אולי אתה אפילו חושב שזוהי זכותך לנהוג באיזה נתיב שמתחשק לך....

אבל זה לא הדבר הנכון

וזאת לא זכותך

ואתה עובר על החוק

לא מבין?

הנה ההסבר – כך זה מתוכנן לעבוד:

בהנחה שלכביש בו אתה נוסע יש יותר מנתיב אחד, נגיד לצורך העניין שיש שלושה נתיבים.

אתה נוהג בנתיב בו מתחשק לך באותו רגע לנהוג, לצורך הדיון, הנתיב השמאלי, שנדמה בעיניך לכל יתר הנתיבים בכביש, אבל הוא לא! זהו הנתיב ה"מהיר". מאחוריך, נצמד נהג הנוסע במהירות של 100 קמ"ש (אתה נוסע 95 קמ"ש בכביש בו המהירות המותרת הינה 90 – ואתה מבסוט מעצמך!) הנהג שמאחוריך קרוב מאוד ומתחנן אליך שתפנה את הדרך.

כדאי היה שתעשה כן.

אבל אתה לא.

מכוניות נוסעות אחרי שניכם והנהג שמאחוריך מהבהב בפנסים הקדמיים – סימן שהוא מבקש לעבור. ברוב המקרים יתקיימו שני תרחישים במקרה כזה – אתה תתלונן על הנהג המציק מאחוריך ותתעקש להישאר במקומך, אולי אפילו תאט מעט את מהירות נסיעתך כדי "לעשות דווקא"; או שבכלל לא תשים לב או לא תבין את משמעות ההבהוב של הפנסים.

בשלב זה, אחד הנהגים, שמשתרך מאחור, מחליט לחלוף על פני טור המכוניות רק כדי לגלות שאין שום הצדקה להימצאותך בנתיב השמאלי וכי למעשה הנתיב לפניך פנוי לחלוטין והנתיבים שמימינך גם פנויים על מנת לאפשר לך להשתלב בהם במהירות נסיעתך כפי שאתה נדרש לעשות. כלומר, בנסיעתך העיקשת בנתיב השמאלי, אתה גורם לרכבים מהירים לבצע עקיפות מסוכנות בנתבים המיועדים לנסיעה איטית יותר או לעקיפות.

זוז! אינך צריך להיות עקשן. זהו לא נתיב המיועד עבורך. אל תחנך את יתר הנהגים על הכביש. היה חכם ולא צודק. תבחר, בבקשה, שלא להיות חלק מהבעיות ומהסכנות בכביש.

סעו בזהירות ובחוכמה והצטיידו בסבלנות רבה טרם יציאתכם לדרך!