נהיגה תחת השפעת אלכוהול

נהיגה תחת השפעת אלכוהול

איך משנים מציאות ?

אם נאמץ לעצמנו כל פעם משהו אחד, לאט לאט נשנה את המציאות."לנהוג בפיכחות. תחת השפעת אלכוהול או סמים, אני סכנה על הכביש!"

נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא גורם הסיכון העיקרי לתאונות דרכים בכל העולם. הסיכוי להתרחשות תאונה עולה ככל שרמת האלכוהול בדם עולה, והסיכוי של נהג שיכור להיות מעורב בתאונה קטלנית גבוה פי 17 בהשוואה לנהג שאינו נוהג תחת השפעת אלכוהול. בקרב נהגים צעירים הנוהגים בהשפעת אלכוהול, הסיכוי למעורבות בתאונה קטלנית גבוה אף יותר. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

במחקרים נמצא כי זמן התגובה הממוצע של נהג הוא 0.75 שניות. מהו זמן תגובה אתם שואלים? ובכן, זמן התגובה הוא הזמן שעובר מרגע שהנהג זיהה גורם כלשהו שמחייב אותו לבלום את הרכב ועד שהוא באמת הפעיל את הלחץ הדרוש על דוושת הבלם. זמן התגובה בקרב נהגים שיכורים נמצא כעומד בממוצע על 3.2 שניות!!! יותר מפי 4!!!

שתיית אלכוהול משפיעה על טווח רחב של כישורי נהיגה: הקשב של הנהג, תנועת העיניים של הנהג, עמידותו לסִנוור, התפיסה החזותית שלו, זמן התגובה שלו, יכולתו לכוון את הרכב (באמצעות ההגה), תהליך עיבוד המידע ועוד. נוסף על כך, נהיגה בהשפעת אלכוהול כרוכה לעתים בהתנהגויות מסוכנות אחרות כמו לדוגמה אי-חגורת חגירת בטיחות או נסיעה במהירות מופרזת.

בישראל יש בעיה ממשית של נהיגה תחת השפעת אלכוהול. המידע הקיים על מעורבות בתאונות קטלניות בשל נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים הוא חלקי ולא מדויק, וניתן להניח שהיקף התופעה גדול בהרבה מההיקף המוצג בנתונים הקיימים. מחקר שנערך בישראל מצביע על רמת אלכוהול גבוהה מהמותר בחוק שנמצאה אצל 14.5% מהנהגים שנפגעו בתאונות דרכים ואושפזו ביחידות הטראומה.

אחת הבעיות הבולטות לשימוש באלכוהול הינה העובדה שהנהג ששותה אינו מודע למידת ההשפעה של האלכוהול על יכולותיו ועל ביצועיו. האלכוהול חוקי (לבני 18 ומעלה) ולכן אינו נתפס כחומר מסוכן. שליש מהנהגים שהשתתפו בסקר בנושא דיווחו כי נהגו לאחר שתיית משקה אלכוהולי אחד לפחות, וכי בנסיעה זו הסיעו שני נוסעים בממוצע - אשר גם הם, במרבית המקרים, שתו אלכוהול.

בנושא הסמים, אחת הבעיות העיקריות היא העובדה שאין כל "גבול מותר" לנהיגה תחת השפעת סמים! מריחואנה או חשיש נתפסים בקרב רבים כ"סמים קלים" והם נפוצים מאוד. נהג שבבדיקות השתן שלו התגלו סימנים לשימוש בסמים, רישיונות נשלל לאלתר לתקופה שבין חצי שנה לשנתיים לערך. מרבית מעשני המריחואנה או החשיש אינם מודעים לעובדה ששאריות של THC, החומר הפעיל בקנאביס, יכולות להישאר בשתן גם עד שבועיים לאחר צריכתו, גם אם ללא השפעה כלל.
 
ואנחנו מבקשים להעביר לכם מסר אחד חד וברור:

כשאתם נוהגים – קחו אחריות וודאו שאינכם מתפתים להשתמש בחומר כלשהו שעלול להשפיע על יכולותיכם וביצועיכם. לפעמים אתם אפילו לא מודעים להשפעות החומר עליכם כנהגים – ובכך, אתם מסכנים חיים!!